A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1929
Halálozási év: 2021

Leírás

Szigethy Istvánné Anda Erzsébet kisgyermek korától a höveji hímzés bűvkörében él. Már 4-5 évesen a varróasszonyok között figyelte azok munkáját, édesanyja (Szabó Mária) 10 éves korában kezdte el tanítani a höveji „pókolás” - hímzés – technikájára. A „höveji csipke”, amely ma már nemzeti érték, 2017 óta a szellemi kultu-rális örökség nemzeti jegyzékén szerepel, mintegy 150 éves múltra tekint vissza. A Nagyszombat vidéki hímzés egyik ága ez a hímzés, a fehér batisztkendő fehér varrással ékesített formája. A kapuvári öltözet kiegészítőjeként varrták, háziipar szerűen a höveji asszonyok. A höveji csipke öltéstípusai a lyukhímzés, a láncöltéssor, a lapos öltés és a huroköltés. Motívumai a leveles ágak, rozetták, melyek gyakorta szabad kompozíciójú bokordíszítményt, csokrot képeznek. A mintát először papírra rajzolják, majd arra ráhelyezik a textilt – eleinte gyolcsot –, ma már más anyagot is használnak. Ráfércelik, majd kivágják és körülvarrják, ezt követi a lyukak bedolgozása, a pókolás. Szigethy Istvánné már fiatalon készített alkotásai is „piacképesek” voltak. 25 éves koráig élt Hövejen és itt alkotott, majd Agyagosszergénybe ment férjhez. Szülésznőnek tanult, 25 évig a helyi körzeti orvos mellett dolgozott.
Munkái megtalálhatóak a szülőfajában létrehozott höveji csipke múzeumban, ahol „A bölcsőtől a koporsóig” címmel látható az alkotásaiból rendezett állandó kiállítása. Itt bemutatásra kerülnek terítők, karingek, menyasszonyi ruha, oltárterítők, ágytakarók, kislányruhák, pólyák, párnák, takarók, szalagocskák, de még hímzett lámpaernyő is. Az agyagosszergényi templomban közel 500 alkotása található meg. Több mint 25 hazai településen volt kiállítása, számtalan nemzetközi kiállításon és pályázaton vett részt, kapott elismerést, díjakat. Meghívást kapott New York-ba, ahol két templomban és a Magyarok Házában mutatta be alkotásait.
2011. július 16-án XIV. Benedek pápa pápai áldásban részesítette.
A kézimunkázás öröme és szeretete egész életét végig kísérte. A bölcsőtől a koporsóig az élet minden jelentősebb eseményéhez fűződik munkája, amelyek megtalálhatóak Hegykőn, a Csipkeházban. „A pólyától a szemfedélig” című állandó kiállítása a höveji csipke terén évtizedeken át végzett alkotómunkájának gazdag tárházát mutatja be. „A nagyszülőktől kapott, szemet gyönyörködtető örökséget törekszem – a hagyományt tisztelve – továbbadni azoknak a diákoknak, nyugdíjas társaimnak, s az érdeklődőknek, akik őszinte csodálattal szemlélik alkotásaimat, s vágynak arra, hogy maguk is elsajátítsák a höveji fehér hímzést.” – nyilatkozta egykor Bözsi néni.
Fáradhatatlanul dolgozott, tudását szívesen adta át a fiataloknak. Nemcsak a hímzés technikáját tanította, hanem azt is, hogy „becsüljék meg a kézimunkát, mert nagy érték van a kezükben. Nagy türelem kell hozzá, és szívvel-lélekkel kell készíteni.”
 
A Hegykőn található Csipkeház Szigethy Istvánné höveji csipkevarró asszony "A bölcsőtől a szemfedélig" című kiállításának bemutatására jött létre. A ház tulajdonosa a kiállított tárgyak alkotójának lánya Szigethy Erzsébet, a Szigethy Istvánné Csipkeház Alapítvány elnöke.

A Népművészet Mestere díjat 2011-ben kapta meg.

Források

DÍJAK ÉS ELISMERÉSEK

Kisjankó Bori-díj (2007)

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar Kézműves Remek díja (2011)

Népi Iparművész cím (2008)

Népművészet Mestere díj (2011)



IRODALOM
Országalbum, Hövej ékessége:

https://www.orszagalbum.hu/hovej-ekessege-2-_p_73137

http://dka.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=43971

https://kepmas.hu/hu/az-iskolaban-varrt-titokban-szigethy-istvanne-anda-erzsebet-tortenete-hoveji-csipke

http://www.hovej.hu/index.php/hirek/454-bucsuzunk-szigethy-istvanne-boezsi-nenitol